Про диск #1 (рос.)

Про диск #2 (англ.)

Про диск #3 (укр.)

 

 

Лазерна відео містерія

Зміст

Відео анонс

 

 

Всі права застережено © 2009 Олександр Спаринський

 

           Одним iз загадкових свят початку липня є Iвана Купала, яке знаменувало вшанування бога Сонця (в давнину Дажбога) українцями-Дажбожими онуками. Назву свята пов'язували з iменем Купайла - божества родючостi, урожаю, добробуту та лiкарських рослин, а обрядодiї приурочували вшануванню молодостi, краси, кохання й очищення. Вважалося, що о цiй порi лiтнього сонцевороту небесне свiтило досягає найбiльшої сили й повертає на зиму; що Сонце, як уособлення свiтла й добра, святкує перемогу над темними силами, i вся природа теж торжествує з цього, стає особливою, зачарованою. 

        Основнi купальськi обрядодiї вiдбувалися в нiч з 6 на 7 липня i називалися купалiями, а дiвчата-виконавцi - купалочками або купалками. До свята вони плели собi вiночки з трав та квiтiв, а парубки - з жита, або прикрашали зеленню капелюхи. Йдучи до купальського вогнища не озиралися, "щоб вiдьма не наздогнала", а потiм спiвали пiснi й водили хороводи навколо Купала-Марени. Пiсля цього молодь починала перестрибувати через кострище.

         Наступний обряд полягав в очищеннi другою стихiєю - водою. Завершальним обрядодiйством свята було розбирання Купайла-Марени. В тих мiсцевостях, де обрядову ляльку-Купайла виготовляли iз соломи, - свято завершувалось її ритуальним потопленням. I хоча основними дiючими особами були молодi купалки та хлопцi, до обрядодiй залучали й молодиць, якi допомагали "наставляти" купайлицю; присутнi були й старшi чоловiки й пiдлiтки; навiть малечу мами вбирали у вiночки й тримали на руках протягом свята. Iнколи батьки влаштовували купалицю у дворi, куди сходились дiти, весело водили хороводи й стрибали через купи кропиви.
       Cхожа з українською купальська обрядовiсть була поширена не лише у всiх слов'янських, але i в iнших народiв Європи та свiту; примiром, в Iндiї.Поданий на диску вiдео-файл Kupalo.mpg мiстить театралiзований фрагмент Купальського дiйства.

Ви маєте змогу його подивитись на комп'ютерi через звичайний програвач Windows media. Для цього достатньо покласти диск у CD-ROM пристрiй Вашого комп'ютера. Додаткова iнсталяцiя не потрiбна. За декiлька секунд програма самостiйно стартує. Для повноекранного перегляду натиснiть Alt+Enter. Якщо у Вас на комп'ютерi ВИКЛЮЧЕНО опцiю автоматичного розпiзнавання диску або Ваш WINDOWS застарий - через Оглядач (Explorer) комп'ютера натиснiть мишкою на файл Kupalo.mpg. Подiбна процедура чекає на власникiв Apple комп'ютерiв.